Description
Description
3M 7000115593 Description
3M VHB Adhesive Transfer Tape F9460PC is a thin, clear, double sided adhesive transfer tape that delivers strong, long lasting bonds. It features High Performance Acrylic Adhesive 100MP and a polycoated kraft paper liner for easy die cutting and application in indoor or outdoor industrial bonding.
3M 7000115593 Includes
- (4) Adhesive Transfer Tape Roll, F9460PC, 12 in x 60 yd, 2 mil
3M 7000115593 Features
- Thin 2 mil clear adhesive transfer tape with double sided bonding
- High Performance Acrylic Adhesive 100MP for strong, durable adhesion
- Chemical, UV, and solvent resistant adhesive
- Conforms well for indoor and outdoor applications
- 58 lb polycoated kraft paper release liner supports easy die cutting
- Short term temperature tolerance up to 500 Degree F
- Operating temperature tolerance up to 300 Degree F
- Helps replace rivets, spot welds, and liquid adhesives in many assemblies
3M 7000115593 Specifications
| Product Type | Adhesive transfer tape |
| Adhesive Type | High Temperature Acrylic Adhesive 100 |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 12 in |
| Overall Length | 60 yd |
| Total Tape Thickness without Liner | 2 mil |
| Primary Liner | 58# Polycoated Kraft Paper |
| Primary Liner Color | Tan |
| Maximum Operating Temperature | 500 Degree Fahrenheit |
| Minimum Operating Temperature | -40 Degree Fahrenheit |
| Specifications Met | UL 746C |
| Shelf Life | 24 Month |
| Rolls per Case | 4 |
| Product Length | 12 in |
| Product Width | 5.251968503937008 in |
| Product Height | 5.25 in |
| Shipping Weight | 6.999676824369863 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

