Description
Description
3M 7000133693 Description
3M Heat Shrink Tubing FP-301 is a general purpose thin-wall tubing designed to provide shrink-fit electrical insulation and moisture seal protection for wire splices, terminations, wire bundling, and component packaging. This clear polyolefin tubing has a 2 to 1 shrink ratio, is suitable for 600V rated applications, and performs up to 275 Degree F.
3M 7000133693 Includes
- (100) - 3M 7000133693 Heat Shrink Thin-Wall Tubing FP-301-3/16-6"-Clear, 6 in Length
3M 7000133693 Features
- 2:1 shrink ratio for shrink-fit wire and cable insulation
- Thin-wall single-wall polyolefin construction
- Clear tubing for easy identification and marking
- Suitable for 600V rated applications
- Moisture seal protection
- Mechanically tough and split resistant design
- Operating temperature range -67 Degree F to 275 Degree F
- UL Listed and CSA Certified
- SAE AS23053/5 compliant (Class 2 for clear)
- RoHS 2011/65/EU compliant
3M 7000133693 Specifications
| Product Type | Heat Shrink Thin-Wall Tubing |
| Series | FP-301 |
| Tubing Type | Single Wall (Thin) |
| Material | Polyolefin |
| Color | Transparent |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Overall Length | 6 in |
| Inner Diameter Before Shrink | 0.187 in |
| Inner Diameter After Shrink | 0.093 in |
| Maximum Operating Temperature | 275 Degree Fahrenheit |
| Operating Temperature Range | -67 Degree F to 275 Degree F |
| UL Bug Voltage | 600 Volt |
| Flame Retardant | No |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






