Description
Description
3M 7000133566 Description
3M Heat Shrink Tubing FP-301 is a general purpose thin wall polyolefin tubing designed to provide reliable electrical insulation and moisture seal protection for cable splices and terminations. It offers a 2 to 1 shrink ratio, is flame retardant, and is rated for applications up to 600V.
3M 7000133566 Includes
- (12) Heat Shrink Thin Wall Tubing Sticks 48 in
3M 7000133566 Features
- 2 to 1 shrink ratio for tight shrink fit insulation
- Flame retardant tubing for 600V rated electrical applications
- Thin wall single wall polyolefin construction
- Moisture seal protection for cable splices and terminations
- Color coded tubing to help identify wires and connections
- Operating temperature range -67 Degree Fahrenheit to 275 Degree Fahrenheit
- UL Listed and CSA Certified for compliance needs
- Mechanically tough and easily markable for wire harnessing and bundling
3M 7000133566 Specifications
| Product Type | Heat Shrink Thin Wall Tubing |
| Series | FP-301 |
| Color | White |
| Material | Polyolefin |
| Tubing Type | Single Wall Thin |
| Flame Retardant | Yes |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Expanded Inner Diameter | 0.75 in |
| Recovered Inner Diameter | 0.375 in |
| Overall Length | 48 in |
| Voltage Rating | 600 Volt |
| Maximum Operating Temperature | 275 Degree Fahrenheit |
| Operating Temperature Range | -67 Degree Fahrenheit to 275 Degree Fahrenheit |
| UL Approval | Yes |
| UL File Number | E-39100 |
| Mil Spec | SAE-AMS-DTL-23053/5 Class 1 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






