Description
Description
3M 7100311528 Description
The 3M Speedglas G5-03 Pro Welding Helmet 10-0100-00 features a robust, compact design with an ergonomic, adjustable head suspension for comfortable welding protection. This configuration ships with no lens No ADF and includes side windows.
3M 7100311528 Includes
- (1) 3M Speedglas G5-03 Pro Welding Helmet 10-0100-00 No ADF
3M 7100311528 Features
- Robust compact welding helmet design
- Ergonomic adjustable head suspension for improved comfort and fit
- Designed for welding applications
- Side windows included for expanded peripheral awareness
- Compatible with G5 auto darkening filters to enable grind and cut modes filter sold separately
- Meets ANSI Z87.1 and CSA Z94.3 specifications
3M 7100311528 Specifications
| Product Type | Welding Helmet |
| Product Series | G5 |
| Product Number | 10-0100-00 |
| Lens Type | No Lens |
| Side Windows Included | Yes |
| Specifications Met | ANSI Z87.1; CSA Z94.3 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing |
| Net Weight | 0.94 lb |
| Shipping Weight | 0.94 lb |
| Shipping Length | 15 in |
| Shipping Width | 9.75 in |
| Shipping Height | 9.25 in |
| UPC | 50076308401813 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


