Description
Description
3M 7100239987 Description
Blue cap style hard hat featuring 3M SecureFit comfort with Pressure Diffusion Technology, UVicator sensor for UV exposure indication, non-vented HDPE shell, 4-point ratchet suspension, and ANSI Z89.1 compliance.
3M 7100239987 Includes
- (20) - 03M 7100239987 Hard Hat SecureFit H-703SFR-UV, Blue, Non-Vented Cap Style Safety Helmet with Uvicator Sensor, 4-Point Pressure Diffusion Ratchet Suspension, ANSI Z89.1
3M 7100239987 Features
- SecureFit comfort system
- Pressure Diffusion Technology reduces forehead pressure
- UVicator sensor indicates UV exposure replacement time
- 4-point ratchet suspension
- Non-vented shell
- HDPE shell construction
- Cap style design
- ANSI Z89.1 compliant
3M 7100239987 Specifications
| 3M Product Number | H-703SFR-UV |
| Sub-Brand | SecureFit |
| Color | Blue |
| Material | HDPE |
| Product Type | Cap Style Hard Hat |
| Suspension Type | 4-Point Ratchet |
| Vented | No |
| Compliance | ANSI Z89.1 |
| Each Length | 12.5 in |
| Each Width | 10.5 in |
| Each Height | 6.25 in |
| Each Shipping Weight | 0.795 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









