Description
Description
3M 7000009664 Description
High-performance hearing protection earmuffs featuring double-shell technology for high attenuation, a 29 dB NRR, and a behind-the-head stainless steel wire band that works with most hard hats; soft foam cushions enhance comfort and the design is compatible with 3M E-A-Rfit testing.
3M 7000009664 Includes
- (1) PELTOR Optime 105 Behind-the-Head Earmuff
3M 7000009664 Features
- 29 dB Noise Reduction Rating for high attenuation
- Behind-the-head design for easy use with hard hats
- Double-shell technology helps boost noise blocking
- Soft, foam-filled ear cushions for comfort and a secure seal
- Durable stainless steel wire headband
- Test compatible with 3M E-A-Rfit Dual-Ear Validation
- ABS construction; black/red color scheme
- Non-electrically insulated; dielectric design: No
- Lightweight design at approximately 0.81 lb
- Ideal for assembly, sanding, grinding and general industrial noise
3M 7000009664 Specifications
| Model / Part Number | H10B |
| 3M ID | 7000009664 |
| UPC | 093045081028 |
| Product Type | Earmuff |
| Series | Optime 105 |
| Earmuff Style | Behind-the-Head |
| NRR | 29 dB |
| Material | ABS |
| Headband Material | Stainless steel |
| Electrically Insulated | No |
| Dielectric | No |
| Color | Black/Red |
| Recommended Applications | Assembly; Sanding; Grinding |
| E-A-Rfit Compatible | Yes |
| Length | 7.0 in |
| Width | 4.375 in |
| Height | 6.875 in |
| Shipping Weight | 0.805 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









