Description
Description
3M 7000009666 Description
3M PELTOR Optime 95 H6B/V behind-the-head earmuffs provide comfortable, low-profile hearing protection for low-noise environments. They deliver a 21 dB NRR and feature lightweight ABS cups, a stainless steel wire band, and tilting earcups for a personalized fit. Compatible with the 3M E-A-Rfit Dual-Ear Validation System.
3M 7000009666 Includes
- (1) PELTOR Optime 95 Behind-the-Head Earmuff (H6B/V)
3M 7000009666 Features
- 21 dB Noise Reduction Rating (NRR) for low-noise environments
- Behind-the-head design works well with hard hats, face shields, and welding helmets
- Low-profile earcups fit with most other PPE
- Adjustable, pivoting earcups help create a personalized, comfortable seal
- Lightweight liquid/foam cushions enhance comfort for extended wear
- Stainless steel construction resists bending and warping
- Durable ABS earcups
- Compatible with 3M E-A-Rfit Dual-Ear Validation System
- Not electrically insulated
- Beige color coding helps with compliance sighting
3M 7000009666 Specifications
| Product Series | Optime |
| Model | H6B/V |
| Earmuff Style | Behind-the-Head |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 21 dB |
| Material | ABS cups; stainless steel wire band |
| Color | Beige |
| Electrically Insulated | No |
| Unit Weight | 0.363 lb |
| Dimensions (L x W x H) | 7.0 in x 4.375 in x 6.875 in |
| CSA Class | Class B |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







