Description
Description
3M 7000132507 Description
Heat shrinkable cable breakout boot designed to insulate and seal cable breakouts in multi conductor armored or sheathed cables, providing strong electrical and mechanical protection with a flame retardant semi rigid polyolefin construction and an internal adhesive coating for environmental sealing.
3M 7000132507 Includes
- (1) Heat Shrinkable Cable Breakout Boot
3M 7000132507 Features
- Insulates and seals cable breakouts in multi conductor armored or sheathed cables
- Internal adhesive coating helps provide reliable environmental sealing
- Provides electrical and mechanical protection
- Semi rigid flame retardant polyolefin construction
- RoHS 2011/65/EU compliant without exemption
- 4 way outlet style
- UV resistant
- Operating temperature range -30 to 135 Degree Celsius
3M 7000132507 Specifications
| Manufacturer | 3M |
| SKU | 7000132507 |
| Part Number | HDBB-405-1-250 |
| Product Type | Cable and Wire Accessory |
| Global Product Hierarchy | Cable Breakout Boots |
| Color | Black |
| Outlet Style | 4 Way |
| Number of Outlets | 4 |
| Shrink Type | Heat Shrink |
| Heat Shrink Type | Heat Shrink Molded Shapes |
| Transition Type | 1 - 4 Breakout |
| Material | Semi rigid flame retardant polyolefin |
| Flame Retardant | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Indoor Outdoor | Both |
| Cable End Expanded | 0.9 in |
| Cable End Recovered | 0.43 in |
| Conductor Legs Expanded | 0.28 in |
| Conductor Legs Recovered | 0.11 in |
| Inner Diameter Before Shrink | 0.28 in |
| Inner Diameter After Shrink | 0.11 in |
| Outer Diameter Before Shrink | 0.9 in |
| Outer Diameter After Shrink | 0.43 in |
| Dielectric Strength | 10 kV / mm |
| Operating Temperature | -30 to 135 Degree Celsius |
| Maximum Operating Temperature | 135 Degree Celsius |
| RoHS EU Comments | RoHS 2011/65/EU compliant without exemption |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
