Description
Description
3M 7100025320 Description
3M Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW-80/25-500 is designed to quickly repair damaged cable jacketing. The adhesive-lined, cross-linked polyolefin construction forms a durable, moisture resistant seal and can be used for insulation on cables and splices up to 1000V and jacket repair on cable up to 35 kV.
3M 7100025320 Includes
- (5) - 3M 7100025320 Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW-80/25-500, Length 19.7 in (500 mm)
3M 7100025320 Features
- Wraparound design helps enable installation in tight spaces with ordinary heating
- Adhesive-lined construction helps provide a durable moisture resistant seal
- Designed to quickly repair damaged cable jacketing
- Can be used as insulation material on cable and splices up to 1000V
- Can be used as jacket repair material on cable up to 35 kV
- Excellent protection against mechanical stress
- Offers excellent corrosion protection on undamaged cables
- Thick-walled sheet is tough and reliable
- ANSI C119.1 requirement and RoHS 2011/65/EU compliant
3M 7100025320 Specifications
| Part Number | HDCW-80/25-500 |
| Color | Black |
| Overall Length | 19.7 in (500 mm) |
| Product Form | Sleeve-roll |
| Material | Adhesive-lined, Cross-Linked Polyolefin |
| Adhesive Lined | Yes |
| Adhesive Material | Hot melt adhesive |
| Maximum Voltage Rating | 1 kV to 35 kV |
| Jacket Repair Range | 0.98 to 3.15 in |
| Inner Diameter Before Shrink | 3.94 in (100 mm) |
| Inner Diameter After Shrink | 0.9 in (23.0 mm) |
| Recovered Sleeve Diameter | 0.98 in |
| Dielectric Strength | 21 kV/mm |
| Elongation | 3.0 % |
| Chemical Resistant | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Halogen Free | Yes |
| Flame Retardant | No |
| Splice Type | Heat Shrink |
| Product Type | Splice |
| Global Product Hierarchy | Heat Shrink Tubing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
