3M HDCW-80/25-500 Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve, Length 19.7 in (500 mm) (7100025320) (5 Pack)
Free Shipping
Description
3M 7100025320 Description
3M Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW-80/25-500 is designed to quickly repair damaged cable jacketing. The adhesive-lined, cross-linked polyolefin construction forms a durable, moisture resistant seal and can be used for insulation on cables and splices up to 1000V and jacket repair on cable up to 35 kV.
3M 7100025320 Includes
  • (5) - 3M 7100025320 Wraparound Heat Shrink Cable Repair Sleeve HDCW-80/25-500, Length 19.7 in (500 mm)
3M 7100025320 Features
  • Wraparound design helps enable installation in tight spaces with ordinary heating
  • Adhesive-lined construction helps provide a durable moisture resistant seal
  • Designed to quickly repair damaged cable jacketing
  • Can be used as insulation material on cable and splices up to 1000V
  • Can be used as jacket repair material on cable up to 35 kV
  • Excellent protection against mechanical stress
  • Offers excellent corrosion protection on undamaged cables
  • Thick-walled sheet is tough and reliable
  • ANSI C119.1 requirement and RoHS 2011/65/EU compliant
3M 7100025320 Specifications
Part Number HDCW-80/25-500
Color Black
Overall Length 19.7 in (500 mm)
Product Form Sleeve-roll
Material Adhesive-lined, Cross-Linked Polyolefin
Adhesive Lined Yes
Adhesive Material Hot melt adhesive
Maximum Voltage Rating 1 kV to 35 kV
Jacket Repair Range 0.98 to 3.15 in
Inner Diameter Before Shrink 3.94 in (100 mm)
Inner Diameter After Shrink 0.9 in (23.0 mm)
Recovered Sleeve Diameter 0.98 in
Dielectric Strength 21 kV/mm
Elongation 3.0 %
Chemical Resistant Yes
UV Resistant Yes
Halogen Free Yes
Flame Retardant No
Splice Type Heat Shrink
Product Type Splice
Global Product Hierarchy Heat Shrink Tubing
  • Visa
3M
3M 7100025320 Description
3M 7100025320 Includes
3M 7100025320 Features
3M 7100025320 Specifications
Part Number HDCW-80/25-500
Color Black
Product Form Sleeve-roll
Adhesive Lined Yes
Dielectric Strength 21 kV/mm
Elongation 3.0 %