Description
Description
3M 7100007814 Description
The 3M Hookit Dust Free Sanding Block is a hand sanding backing block designed to provide consistent results while reducing hand fatigue. It uses the Hookit hook and loop attachment system for quick abrasive sheet changes and features small holes and a threaded vacuum connection to help reduce dust and loading during dry sanding.
3M 7100007814 Includes
- (5) - 3M 7100007814 Hookit Sanding Block D/F, 05207, 70MM x 127MM Purple
3M 7100007814 Features
- Hookit hook and loop attachment system for quick abrasive changes
- Vacuum support with holes to reduce dust and loading
- Helps reduce hand fatigue while maintaining consistent sanding pressure
- Designed for effective hand sanding in tight or challenging areas
- Hard plastic rectangular hand block for dry sanding applications
3M 7100007814 Specifications
| Product Type | Hand Block |
| Global Product Hierarchy | Sanding Blocks |
| Attachment Type | Hook and Loop |
| Vacuum Support | Yes |
| Overall Length | 5.0 in |
| Overall Width | 2.75591 in |
| For Sheet Length | 5.0 in |
| For Sheet Width | 2.75 in |
| Color | Purple |
| Firmness | Hard |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Sanding Type | Dry |
| Application | Hand Sanding; Sanding |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

