Description
Description
3M 7010329025 Description
Scotch-Brite High Strength Disc is a general purpose, non-woven open-web disc designed to clean, deburr, denib or defuzz, and produce satin finishes on a wide variety of metals. Its load-resistant construction helps it run cool and maintain a consistent cut rate throughout the life of the disc.
3M 7010329025 Includes
- (50) Scotch-Brite High Strength Disc
3M 7010329025 Features
- Durable open-web, non-woven construction resists loading for consistent performance
- Designed for cleaning, deburring, denibbing or defuzzing, and satin finishing
- Conformable disc helps work on irregular surfaces and into tight areas without damaging base material
- Wear-resistant edge helps provide long disc life and consistent finishes
- Discs can be used individually or stacked to cover larger surface areas
- Medium grade aluminum oxide abrasive
- 8 in diameter with 1 in center hole
- Maximum operating speed: 3000 rpm
3M 7010329025 Specifications
| Product Number | HS-DC |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Medium |
| Product Color | Maroon |
| Overall Diameter | 8 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



