Description
Description
3M 7010329662 Description
Scotch-Brite High Strength Disc is a general purpose non-woven abrasive disc designed to clean, deburr, denib and defuzz, and produce satin finishes on a wide variety of metals. Its durable open-web construction resists loading and runs cool to help maintain a consistent cut rate over the life of the disc.
3M 7010329662 Includes
- (100) Scotch-Brite High Strength Disc
3M 7010329662 Features
- Durable open-web disc deburrs, denibs and defuzzes, and cleans a wide variety of metals
- Conformable disc helps work on irregular surfaces and into tight areas without damaging base material
- Wear-resistant edge helps provide consistent finishes and long disc life
- Load resistant construction helps limit clogging and maintain cut rate
- Can be used individually or stacked on a straight shaft tool or bench motor to cover larger areas
3M 7010329662 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Number | HS-DC |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter | 6 in |
| Center Hole Diameter | 0.625 in |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Application | Deburring; Finishing; Surface Preparation |
| Package Quantity | 100 per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



