Description
Description
3M 7000046101 Description
Scotch-Brite High Strength Disc is a durable non-woven, open-web surface conditioning disc designed to clean, deburr, denib and defuzz, and produce satin finishes on a wide variety of metals while resisting loading for consistent cutting.
3M 7000046101 Includes
- (50) Scotch-Brite High Strength Disc
3M 7000046101 Features
- Durable open-web construction resists loading and runs cool for consistent cut rate
- Designed to clean, deburr, denib and defuzz, and produce satin finishes on a variety of metals
- Conformable non-woven web helps work on irregular surfaces and into tight areas without damaging base material
- Wear-resistant edge helps provide consistent finishes and long disc life
- Can be used individually or stacked to expand use and cover larger surface areas
- Maximum operating speed 3000 rpm
3M 7000046101 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| 3M Product Number | HS-DC |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter | 8 in |
| Center Hole Diameter | 0.75 in |
| Backing Material | Non-woven |
| Product Color | Maroon |
| Applications | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Case Quantity | 50 discs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



