Description
Description
3M 7010309503 Description
The Scotch-Brite High Strength Disc is a durable non woven surface conditioning disc designed to clean, deburr, denib and produce satin finishes on a wide variety of metals. Its open web construction resists loading and helps the disc run cool for consistent performance through the life of the disc.
3M 7010309503 Includes
- (50) Scotch-Brite High Strength Disc
3M 7010309503 Features
- Durable open web non woven disc for cleaning, deburring, denib and satin finishing
- Conformable construction helps work on irregular surfaces and into tight areas
- Load resistant design helps limit clogging for consistent cut rate
- Wear resistant edge helps provide long disc life and consistent finishes
- Can be used individually or stacked on straight shaft tools or bench motors
3M 7010309503 Specifications
| Product Form | Disc |
| Product Number | HS-DC |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Very Fine |
| Product Color | Maroon |
| Overall Diameter | 8 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Application | Deburring, Finishing, Surface Preparation |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



