Description
Description
3M 7010294767 Description
The 3M Scotch-Brite Light Deburring Disc is a very fine grade, non-woven aluminum oxide disc designed for lightweight deburring, cleaning, and finishing on metal. Its open web construction resists loading and runs cool for consistent results, and discs can be used individually or stacked on straight shaft tools and bench motors for broader coverage.
3M 7010294767 Includes
- (100) Scotch-Brite Light Deburring Disc
3M 7010294767 Features
- Very fine grade disc for lightweight deburring cleaning and finishing
- Non-woven open web construction resists loading and runs cool
- Produces consistent finishes with less aggressive cut
- Conditions surfaces without changing workpiece geometry
- Durable load resistant web provides extended use
- Can be used individually or stacked for broader cleaning edge
- Ideal for use on bench motors and straight shaft tools
- Moderately conformable for access to hard to reach areas
3M 7010294767 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Very Fine |
| Product Color | Maroon |
| Overall Diameter | 6 in |
| Center Hole Diameter | 0.5 in |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Quantity | 100 discs per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
