Description
Description
3M 7000046055 Description
Scotch-Brite Light Deburring Wheel is a smooth running convolute constructed wheel designed for light deburring polishing and finishing. Its soft construction and nonwoven web help reduce operator effort while minimizing smearing heat build up and loading for consistent results on metal surfaces.
3M 7000046055 Includes
- (1) Scotch-Brite Light Deburring Wheel
3M 7000046055 Features
- Smooth running convolute wheel for light deburring polishing and finishing
- Fine grade silicon carbide abrasive helps produce a polished finish
- Nonwoven web resists loading to help reduce clogging and extend wheel life
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces heat build up
- Conformable construction helps maintain critical tolerances while finishing
- Suitable for cleaning finishing blending deburring and polishing
- Designed for use on all metals
3M 7000046055 Specifications
| Sub Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Wheel |
| Product Number | LD-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 7.0 |
| Overall Diameter | 12.0 in |
| Face Width | 2.0 in |
| Center Hole Diameter | 5.0 in |
| Color | Gray |
| Attachment Type | Center Hole |
| For Use On | All Metals |
| Applications | Deburring Finishing Polishing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



