Description
Description
3M 7000120905 Description
Scotch-Brite Light Deburring Wheel is a smooth running, convolute constructed wheel designed for light deburring, polishing, and finishing. Its soft construction and unique resin system help minimize smearing and heat build up while resisting loading for consistent results.
3M 7000120905 Includes
- (1) Scotch-Brite Light Deburring Wheel
3M 7000120905 Features
- Delivers a polished finish while efficiently removing fine burrs
- Conformable nonwoven web helps maintain critical tolerances
- Unique resin system helps reduce smearing and heat build up
- Open web construction resists loading to help extend wheel life
- Multi purpose wheel cleans, finishes, blends, deburrs, and polishes metals, composites, and glass
- Silicon carbide abrasive designed for low pressure applications and fine finishing
3M 7000120905 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Product Number | LD-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 7 |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 3 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Color | Gray |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


