Description
Description
3M 7100009616 Description
This Scotch-Brite light deburring wheel features a convolute nonwoven web and fine grade silicon carbide abrasive for consistent deburring, polishing, and finishing on all metals while helping minimize heat build up and smearing.
3M 7100009616 Includes
- (3) Scotch-Brite Light Deburring Wheel
3M 7100009616 Features
- Convolute constructed wheel for smooth running performance
- Fine grade silicon carbide abrasive for deburring, polishing, and finishing
- Nonwoven web resists loading and helps reduce heat on the work surface
- Unique resin system helps minimize smearing and reduce prep time
- Conformable wheel helps maintain critical tolerances while producing a fine finish
- Designed for use on all metals
- Center hole attachment for mounting
- Gray wheel color
3M 7100009616 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Wheel |
| Product Number | LD-WL |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 7 |
| Application | Deburring, Finishing, Polishing |
| For Use On | All Metals |
| Attachment Type | Center Hole |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Color | Gray |
| Case Quantity | 3 Each |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


