Description
Description
3M 7000046059 Description
The Scotch-Brite Light Deburring Wheel is a smooth running, convolute constructed wheel that provides a clean system for light deburring, polishing, and finishing. Its soft construction helps reduce operator effort while the unique resin system helps minimize smearing and reduce heat build up. The nonwoven web construction resists loading to help limit clogging for consistent results.
3M 7000046059 Includes
- (1) Scotch-Brite Light Deburring Wheel
3M 7000046059 Features
- Convolute constructed wheel for smooth running performance
- Designed for light deburring polishing and finishing
- Unique resin system helps minimize smearing and reduce heat build up
- Nonwoven web resists loading to help reduce discoloration and warping
- Fine grade silicon carbide abrasive for consistent finishing
- Multi purpose wheel cleans finishes blends deburrs and polishes metals composites and glass
3M 7000046059 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Wheel |
| Product Number | LD-WL |
| Form Type | Convolute Deburring |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Fine |
| Density | 8 |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 2 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Application | Deburring Finishing Polishing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


