Description
Description
3M 7000046038 Description
The 3M Scotch-Brite Light Deburring Wheel is a smooth running convolute wheel designed for light deburring polishing and finishing. Its nonwoven construction and silicon carbide abrasive help deliver a consistent finish while minimizing smearing and heat build up on metal surfaces.
3M 7000046038 Includes
- (4) Scotch-Brite Light Deburring Wheel LD-WL 8S Fine 8 in x 3/8 in x 3 in
3M 7000046038 Features
- Smooth running convolute wheel for light deburring polishing and finishing
- Nonwoven web construction helps resist loading and reduce heat build up
- Silicon carbide abrasive delivers a fine polished finish in low pressure applications
- Conformable construction helps maintain critical tolerances while finishing
- Unique resin system helps minimize smearing and reduces prep time
- Suitable for use on all metals
- Center hole attachment for use on compatible equipment
- Designed to help reduce risk of part discoloration and warping
3M 7000046038 Specifications
| Product Form | Wheel |
| Product Number | LD-WL |
| Grade | Fine |
| Density | 8.0 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 8.0 in |
| Face Width | 0.375 in |
| Center Hole Diameter | 3.0 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| For Use On | All Metals |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Application | Deburring Finishing Polishing |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


