Description
Description
3M 7000133294 Description
3M Scotchlok M10-10RX non-insulated ring terminals provide a reliable crimp connection for stranded copper wire and a standard ring tongue that fits around a #10 stud. Tin plating helps resist corrosion, and the brazed barrel seam supports dependable performance. Supplied as 50 terminals per bottle, 500 terminals per case.
3M 7000133294 Includes
- (500) Non-insulated ring terminals (M10-10RX)
3M 7000133294 Features
- Non-insulated ring terminal for crimp connections
- Standard-style ring tongue fits around a #10 stud
- Wire range: 12 to 10 AWG stranded copper
- Tin plated copper construction for corrosion resistance
- Brazed barrel seam design
- Rated 600V for building wire and 1000V for signs fixtures or luminaires
- Operating temperature up to 175 Degree Celsius
- UL Listed and CSA Certified
- RoHS 2011/65/EU compliant
- Packaged 50 per bottle and 500 per case
3M 7000133294 Specifications
| Part Number | M10-10RX |
| Terminal Type | Ring |
| Insulation | Non-insulated |
| Stud Size | #10 |
| Wire Range | 12-10 AWG |
| Overall Length | 0.73 in |
| Overall Width | 0.38 in |
| Connection Width | 0.19 in |
| Maximum Operating Temperature | 175 Degree Celsius |
| Product Color | Metal |
| Material | Copper |
| Plating | Tin |
| Package Quantity | 500 per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









