Description
Description
3M 7000045429 Description
3M Marine Non-Skid Cleaner is formulated specifically for cleaning ground-in dirt and stains on non-skid areas. This easy to use cleaner pours on brushes in and rinses off. It contains no waxes that can make surfaces slippery after use and is safe for fiberglass gelcoat metal and painted surfaces.
3M 7000045429 Includes
- (6) - 3M 7000045429 Marine Non-Skid Cleaner, 1 L (33.8 fl oz),Yellow/Brown (09063)
3M 7000045429 Features
- Deep cleaning formula helps remove ground-in dirt and stains from non-skid textured areas
- Easy to use pour brush and rinse application
- Contains no waxes that can make surfaces slippery after use
- Helps maintain effectiveness of non-skid surfaces
- Safe for use on fiberglass gelcoat metal and painted surfaces
3M 7000045429 Specifications
| Product Type | Marine Non-skid Cleaner |
| Product Form | Liquid |
| Application | Marine |
| Volume (Metric) | 1.0 L |
| Volume (Imperial) | 33.8 fl oz |
| Product Color | Brown, Yellow |
| Performance Level | Best |
| Shelf Life | 1095 days |
| Part Number | 09063 |
| Product Height | 9.3 in |
| Product Length | 2.5 in |
| Product Width | 4.299 in |
| Gross Weight | 2.359 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
