Description
Description
3M 7000045984 Description
This Scotch-Brite metal finishing convolute wheel combines conformability with consistent abrasive cutting to help deliver uniform brushed stainless and satin finishes. It is ideal for blending and matching number 3 or number 4 mill finishes on stainless steel and for creating decorative finishes on items such as cutlery, appliance trim, builders hardware, and plumbing fixtures.
3M 7000045984 Includes
- (1) Scotch-Brite Metal Finishing Convolute Wheel
3M 7000045984 Features
- High conformability and uniform wear for consistent satin, mill, and brushed finishes
- Open web construction resists loading on stainless steel, aluminum, brass, and other metals
- Controlled abrasive action helps prevent undercutting or gouging
- Convolute construction wound around a fiber core runs smooth for consistent results
- Aluminum oxide abrasive for reliable cut rate and long life
- Center hole attachment for use on stationary machinery and manual backstands
- Maximum speed 2550 rpm
3M 7000045984 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Convolute Wheel |
| 3M Product Number | MF-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Coarse |
| Density | 5.0 |
| Overall Diameter | 14 in |
| Face Width | 3 in |
| Center Hole Diameter | 8 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 2550 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Applications | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Substrates | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

