Description
Description
3M 7100003943 Description
Scotch-Brite Metal Finishing Convolute Wheel MF-WL combines conformability with consistent cutting action to help produce uniform brushed stainless and satin finishes. It is designed to blend and match number 3 or number 4 mill finishes on stainless steel and is also effective for creating brushed or satin finishes on items such as cutlery, appliance trim, builders hardware, and plumbing fixtures.
3M 7100003943 Includes
- (3) Scotch-Brite Metal Finishing Convolute Wheel, MF-WL, 5A Medium, Maroon, 6 in x 1 in x 1 in
3M 7100003943 Features
- High conformability and uniform wear for consistent satin, mill, and brushed finishes
- Open web construction resists loading for improved finishing performance
- Controlled abrasive action helps reduce undercutting and gouging
- Convolute construction wound around a fiber core runs smooth for uniform results
- Aluminum oxide abrasive for long life and consistent cut
- Suitable for finishing irregular or contoured surfaces
- Designed for use on stainless steel, aluminum, brass, and other soft metals
- Maximum operating speed 6000 rpm
3M 7100003943 Specifications
| Product Form | Convolute Wheel |
| 3M Product Number | MF-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 5.0 |
| Overall Diameter | 6 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 1 in |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Product Color | Maroon |
| Application | Finishing; Polishing; Surface Preparation |
| Substrate | Aluminum; Soft Metal; Stainless Steel |
| UPC | 50048011018626 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

