Description
Description
3M 7100080160 Description
Scotch-Brite Metal Finishing Convolute Wheel combines conformability with consistent abrasive cutting action to help produce uniform brushed stainless and satin finishes, and is effective for blending and matching number 3 or number 4 mill finishes on stainless steel.
3M 7100080160 Includes
- (1) Scotch-Brite Metal Finishing Convolute Wheel
3M 7100080160 Features
- High conformability and uniform wear for consistent satin, mill, and brushed finishes
- Open-web construction resists loading for longer-lasting performance
- Controlled abrasive action helps reduce undercutting or gouging
- Convolute construction wound around a fiber core runs smoothly for uniform results
- Aluminum oxide abrasive for effective surface finishing
- Designed for finishing irregular or contoured surfaces
3M 7100080160 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | MF-WL |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Density | 5 |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 24 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Product Color | Maroon |
| Applications | Deburring, Edge Deburring, Refining, Surface Finishing, Surface Preparation |
| Substrates | Aluminum, Soft Metal, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

