Description
Description
3M 7100088456 Description
3M PELTOR ProTac III Slim is an electronic hearing protector that lets you hear important ambient sounds while helping protect against hazardous noise. It features environmental microphones with level-dependent function, a 3.5 mm listen-only input, and a comfortable black headband design rated at 21 dB NRR.
3M 7100088456 Includes
- (1) ProTac III Slim Headset
3M 7100088456 Features
- Level-dependent environmental microphones for ambient listening
- 21 dB Noise Reduction Rating (NRR)
- 3.5 mm listen-only input for external devices
- Voice-guided menu system
- Auto power-off after 4 hours of non-use
- Low-battery warning
- Slim cup design compatible with other PPE
- Headband style in black
- Electronics placed in outer cup to reduce sweat/moisture corrosion
- Up to 100 hours battery life
3M 7100088456 Specifications
| Brand | 3M PELTOR |
| Sub-Brand | ProTac III |
| Product Number | MT13H220A |
| 3M ID | 7100088456 |
| Hearing Protection Style | Earmuffs |
| Suspension Method | Headband |
| Communication Direction | Listen-only |
| Auxiliary Port | 3.5 mm |
| Level Dependent Function | Yes |
| Bluetooth | No |
| NRR | 21 dB |
| Battery Life | 100 Hours |
| Specifications Met | ANSI S3.19-1974 |
| Color | Black |
| Product Length (in) | 5.5118 |
| Product Width (in) | 4.3307 |
| Product Height (in) | 7.8740 |
| Product Shipping Weight | 0.9051 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
