Description
Description
3M 7100088455 Description
3M PELTOR ProTac III Slim hard hat-mounted electronic hearing protector lets you hear important ambient sounds while helping protect against hazardous noise. Features environmental microphones, a 3.5 mm listen-only input, and professional-grade durability in a lightweight black design.
3M 7100088455 Includes
- (1) ProTac III Slim Hard Hat Mounted Headset
3M 7100088455 Features
- Environmental microphones for level-dependent ambient listening
- 3.5 mm listen-only stereo input for external devices
- Hard hat mounted slim cups for compatibility with other PPE
- User-friendly push-button controls
- Auto power off after 4 hours of non-use
- Low-battery warning
- Electronics located in outer cup to help reduce corrosion
- Professional-grade durability with lightweight comfort
- Hygiene kit with replacement cushions and foam liners available separately
- Color: Black
3M 7100088455 Specifications
| Sub-Brand | PELTOR |
| Product Number | MT13H220P3E |
| Communication Type | Environmental Listening |
| Auxiliary Port | 3.5mm |
| External Audio Input | Yes |
| Connection Type | Wireless |
| Hearing Protection Style | Earmuffs |
| Hearing Protection Type | Hard Hat Attached |
| Suspension Method | Hard Hat Mount |
| Color | Black |
| Battery Life | 100 Hours |
| Bluetooth | No |
| Built-in 2-Way Radio | No |
| Built-in AM/FM Radio | No |
| Specifications Met | ANSI S3.19-1974 |
| Net Weight | 1.102 lbs |
| Height | 7.874 in |
| Length | 5.512 in |
| Width | 4.331 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









