Description
Description
3M 7000120664 Description
The Scotch-Brite Multi-Finishing Convolute Wheel is a nonwoven silicon carbide wheel designed for cleaning and final finishing on stainless steel, aluminum, brass, copper, and other metals. Its open web construction runs cool, resists loading, and conforms to curved, contoured, and flat surfaces to help deliver uniform finishes.
3M 7000120664 Includes
- (1) Scotch-Brite Multi-Finishing Convolute Wheel
3M 7000120664 Features
- Convolute nonwoven wheel for cleaning and final finishing
- Silicon carbide abrasive for sharp cutting action in low pressure applications
- Open web construction runs cool and resists loading to help reduce discoloration and warping
- Conformable construction helps finish curved, contoured, and flat surfaces
- Center hole attachment, compatible with flanges or adaptors
- Designed for use on stainless steel, aluminum, brass, copper, and other metals
- Maximum speed: 3000 rpm
3M 7000120664 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Convolute Wheel |
| Product Number | MU-WL |
| Application | Finishing |
| Attachment Type | Center Hole |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Medium |
| Color | Gray |
| Overall Diameter | 12 in |
| Face Width | 2 in |
| Center Hole Diameter | 5 in |
| Density | 2 |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Substrate | Aluminum, Soft Metal, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



