Description
Description
3M 7000133342 Description
3M Scotchlok block fork vinyl insulated terminals provide a reliable lug connection for terminal blocks. The yellow, color coded fork terminals feature a brazed seam barrel and vinyl insulation to help deliver secure crimping performance for 12 to 10 AWG copper wire.
3M 7000133342 Includes
- (50) Block Fork Vinyl Insulated Fork Terminals (MV10-8FBX)
3M 7000133342 Features
- Block fork terminal type for terminal block connections
- Vinyl insulated, brazed seam barrel for secure fit and reliable performance
- Color coded yellow insulation for quick wire size identification
- Funnel designed PVC sleeve helps guide wire into position
- ETP copper construction with tin plated finish helps resist corrosion
- Suitable for 12 to 10 AWG stranded copper wire
- Rated up to 600 V
- Operating temperature range -40 to 221 Degree F
- UL Listed and CSA Certified
- RoHS 2011/65/EU compliant
3M 7000133342 Specifications
| Terminal Type | Fork |
| Fork Type | Block |
| Insulation Material | Vinyl |
| Color | Yellow |
| Wire Size Range | 12-10 AWG |
| Stud Size | #8 |
| Material | ETP Copper |
| Barrel Style | Brazed |
| Overall Length | 1.03 in |
| Overall Width | 0.32 in |
| Maximum Recommended Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Operating Temperature | 221 Degree Fahrenheit |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



