Free Shipping
Description
3M 7000133324 Description
3M 7000133324 Includes
  • (1) Case of Scotchlok Block Fork Vinyl Insulated Terminals, 5 Bottles of 100 (500 Total)
3M 7000133324 Features
  • Block fork terminal designed for use in terminal blocks
  • Vinyl insulated brazed seam barrel for a secure fit and reliable performance
  • Funnel designed rigid molded PVC sleeve helps guide wire insertion
  • Color coded red insulation for quick wire size identification
  • Electrolytic copper construction for good conductivity
  • Tin plated finish helps resist corrosion
  • Rated up to 600 V maximum recommended voltage
  • Fits 22 to 18 AWG conductors
  • Stud size 10
  • UL Listed and CSA Certified
3M 7000133324 Specifications
Part Number MV18-10FBX
Terminal Type Fork
Terminal Style Block
Color Red
Insulation Material Vinyl
Material ETP Copper
Stud Size #10
Wire Range 22 to 18 AWG
Maximum Recommended Voltage Rating 600 V
Maximum Operating Temperature 221 Degree Fahrenheit
Overall Length 0.85 in
Overall Width 0.3 in
  • Visa
3M
3M 7000133324 Description
3M 7000133324 Includes
3M 7000133324 Features
  • Fits 22 to 18 AWG conductors
  • UL Listed and CSA Certified
3M 7000133324 Specifications
Part Number MV18-10FBX
Terminal Type Fork
Terminal Style Block
Color Red
Insulation Material Vinyl
Material ETP Copper
Wire Range 22 to 18 AWG
Overall Length 0.85 in
Overall Width 0.3 in