Description
Description
3M 7000133324 Description
3M Scotchlok Block Fork Terminals provide a reliable lug connection for terminal blocks. The vinyl insulated brazed seam barrel helps deliver a secure fit, while the funnel shaped PVC sleeve guides wire insertion and provides strain relief. Constructed from electrolytic copper with a tin plated finish for good conductivity and corrosion resistance.
3M 7000133324 Includes
- (1) Case of Scotchlok Block Fork Vinyl Insulated Terminals, 5 Bottles of 100 (500 Total)
3M 7000133324 Features
- Block fork terminal designed for use in terminal blocks
- Vinyl insulated brazed seam barrel for a secure fit and reliable performance
- Funnel designed rigid molded PVC sleeve helps guide wire insertion
- Color coded red insulation for quick wire size identification
- Electrolytic copper construction for good conductivity
- Tin plated finish helps resist corrosion
- Rated up to 600 V maximum recommended voltage
- Fits 22 to 18 AWG conductors
- Stud size 10
- UL Listed and CSA Certified
3M 7000133324 Specifications
| Part Number | MV18-10FBX |
| Terminal Type | Fork |
| Terminal Style | Block |
| Color | Red |
| Insulation Material | Vinyl |
| Material | ETP Copper |
| Stud Size | #10 |
| Wire Range | 22 to 18 AWG |
| Maximum Recommended Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Operating Temperature | 221 Degree Fahrenheit |
| Overall Length | 0.85 in |
| Overall Width | 0.3 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






