Description
Description
3M 7100104991 Description
3M Scotch-Weld EPX mixing nozzles are designed for efficient dispensing of two-component structural adhesives and potting compounds from Duo-Pak cartridges. The nozzle helps deliver thorough mixing and precise placement, and the tapered tip can be cut to control bead size.
3M 7100104991 Includes
- (36) 3M Scotch-Weld EPX Mixing Nozzle
3M 7100104991 Features
- Provides thorough mixing and precise placement of two-component adhesives
- Compatible with 3M Scotch-Weld structural adhesives in Duo-Pak cartridges
- Tapered tip can be cut to adjust bead size
- Used nozzle can be left on cartridge to help seal residual adhesive between uses
- Designed for use with 3M EPX manual or pneumatic applicators
3M 7100104991 Specifications
| Product Type | Nozzle |
| Product Color | Green |
| Material | Plastic |
| Mix Ratio Compatibility | 1:1 and 2:1 |
| Cartridge Size Compatibility | 48.5 mL and 50 mL |
| Case Quantity | 36 |
| Package Length | 8.3 in |
| Package Width | 5.3 in |
| Package Height | 5.6 in |
| Gross Weight | 0.4999995921 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


