Description
Description
3M 7000056517 Description
The Scotch Mainline Tape Dispenser P56 is a tabletop dispenser designed for high volume packaging and box closure. It holds and dispenses tape rolls up to 6 inches total width and provides a stable base for convenient pull and tear dispensing in busy work areas.
3M 7000056517 Includes
- (1) Mainline Tape Dispenser
3M 7000056517 Features
- Dispenses up to 6 inches total tape width
- Accommodates tape rolls up to 6-7/8 inch maximum diameter
- Stable base helps support one hand dispensing
- Durable high impact plastic construction for heavy duty use
- Portable design is easy to relocate to different work areas
- Designed for box closure and general packaging applications
3M 7000056517 Specifications
| Brand | Scotch |
| Product Type | Table Top Tape Dispenser |
| 3M Product Number | P56 |
| Dispenser Color | Putty |
| Color Family | Beige |
| Material | Plastic |
| Tape Width | 6.0 in |
| Overall Width | 6.0 in |
| Core Size | 3.0 in |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Product Length (in) | 10.2 |
| Product Width (in) | 8.339763779527559 |
| Product Height (in) | 5.7 |
| Product Weight (lbs) | 1.2999976168029457 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



