Description
Description
3M 7100263650 Description
Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Discs set a new standard in surface conditioning performance. These multi-purpose discs feature 3M Precision Shaped Grain technology incorporated into the nonwoven web to help deliver increased cutting speed and longer abrasive life for processes such as blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, and refining.
3M 7100263650 Includes
- (100) Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Disc
3M 7100263650 Features
- Multi-purpose disc for blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, and refining
- 3M Precision Shaped Grain technology for increased cut rate and longer abrasive life
- Nonwoven web helps provide conformability and helps reduce gouging
- Works on a range of metals including aluminum, carbon steel, and stainless steel
- Hook and loop backing for quick attachment, removal, and re-attachment
- For use with disc sanders and right angle grinders
3M 7100263650 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Disc |
| Product Number | PN-DH |
| Grade | Coarse |
| Disc Diameter | 4 in |
| Center Hole Diameter | 5/8 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Non-woven |
| Color | Brown |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Grinding, Refining |
| Compatible Equipment | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Substrates | Aluminum, Mild Steel, Nickel Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Case Quantity | 100 Each |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.






