Description
Description
3M 7100263887 Description
Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Discs set a new standard in surface conditioning performance. These multi-purpose discs use 3M Precision Shaped Grain technology in a conformable nonwoven web to deliver increased cutting speed and longer abrasive life for blending, grinding, polishing, and refining on a wide range of metals.
3M 7100263887 Includes
- (50) Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Disc
3M 7100263887 Features
- Expanded grade range supports blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, and refining
- Precision Shaped Ceramic grain increases cut rate without sacrificing finish
- Conformable nonwoven web helps protect against gouging
- Designed for use on aluminum and soft metals, carbon steel, and stainless steel
- Supports multi-step surface conditioning processes including coating and corrosion removal
3M 7100263887 Specifications
| Product Form | Disc |
| Product Number | PN-DH |
| Grade | Extra Coarse |
| Overall Diameter | 4.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Non-woven |
| Product Color | Dark Gray |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Applications | Blending, Grinding, Refining |
| Substrates | Aluminum, Mild Steel, Nickel Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Case Quantity | 50 each per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



