Description
Description
3M 7100263884 Description
Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Discs combine nonwoven fiber and 3M precision shaped ceramic grain to deliver fast cutting and long abrasive life for surface conditioning. The fine grade disc is designed for multi step processes such as cleaning, blending, deburring, finishing, polishing, and refining on common metals.
3M 7100263884 Includes
- (50) Precision Surface Conditioning Disc
3M 7100263884 Features
- Nonwoven disc with precision shaped ceramic grain for fast cut rate and long service life
- Fine grade for surface conditioning tasks including blending, cleaning, deburring, and finishing
- Hook and loop style backing for quick attachment, removal, and re attachment during multi step processes
- Conformable web helps reduce gouging while maintaining an aggressive cut
- Suitable for use on aluminum, mild steel, stainless steel, nickel alloys, and titanium
- Designed for right angle grinder use
- Maximum speed 13300 rpm
- Center hole 7/8 in for common mounting systems
3M 7100263884 Specifications
| Brand | 3M |
| Sub Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Disc |
| Product Number | PN-DH |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Fine |
| Color | Green |
| Overall Diameter | 4.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Equipment | Right Angle Grinders |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Substrates | Aluminum, Mild Steel, Nickel Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Case Quantity | 50 each per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





