Description
Description
3M 7100263893 Description
Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Discs are multi-purpose nonwoven abrasive discs built with 3M Precision-Shaped Grain technology to increase cutting speed and extend abrasive life. Designed for surface conditioning tasks such as blending, cleaning, deburring, and finishing on a wide range of metals, they help deliver consistent results while helping reduce gouging.
3M 7100263893 Includes
- (25) Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Disc, PN-DH, Fine, 7 in x 7/8 in
3M 7100263893 Features
- Multi-purpose disc for blending, cleaning, deburring, finishing, radiusing and refining
- 3M Precision-Shaped Grain technology for increased cut-rate and longer life
- Nonwoven web helps provide conformability and helps protect against gouging
- Hook and loop style backing supports quick attachment, removal, and re-attachment
- Works on aluminum and soft metals, carbon steel, stainless steel and more
- Designed for applications such as coating removal, corrosion removal, and post-cast processing
- Color-coded grade for easier identification
- Compatible with right angle grinders
- Fine grade for controlled surface conditioning
3M 7100263893 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Disc |
| Product Number | PN-DH |
| Grade | Fine |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Non-woven |
| Product Color | Green |
| Overall Diameter | 7 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Equipment | Right Angle Grinders |
| Applications | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Substrates | Aluminum, Mild Steel, Nickel Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Case Quantity | 25 Each |
| Shelf Life | 1825 days |
| Package Length | 8.7 in |
| Package Width | 8.6 in |
| Package Height | 7.7 in |
| Package Gross Weight | 3.088998168112925 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





