Description
Description
3M 7100263894 Description
Scotch-Brite Precision Surface Conditioning Discs combine non-woven fiber and 3M Precision Shaped Grain technology to deliver fast cutting and long abrasive life for multi-purpose surface conditioning. Designed for blending, cleaning, deburring and finishing on a range of metals, the hook and loop backing supports quick disc changes in multi-step processes.
3M 7100263894 Includes
- (25) Precision Surface Conditioning Disc
3M 7100263894 Features
- Multi-purpose disc for blending, cleaning, deburring, finishing, radiusing and refining
- Hook and loop backing for quick attachment, removal and re-attachment
- 3M Precision Shaped Grain technology for increased cut rate and longer abrasive life
- Non-woven web helps provide conformability and helps resist gouging
- Works on a range of metals including aluminum, mild steel and stainless steel
- 7 in diameter disc with 7/8 in center hole
- Designed for use on right angle grinders
3M 7100263894 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Number | PN-DH |
| Product Form | Disc |
| Grade | Medium |
| Color | Red |
| Overall Diameter | 7 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Backing Material | Non-woven |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Equipment | Right Angle Grinders |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Substrate | Aluminum, Mild Steel, Nickel Alloy, Stainless Steel, Titanium |
| Pack Quantity | 25 per case |
| Product Length (in) | 7 |
| Product Width (in) | 7 |
| Product Height (in) | 0.25 |
| Shipping Weight (lb) | 0.09899857883411928 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




