Description
Description
3M 7100039200 Description
3M Scotch-Weld Plastic & Rubber Instant Adhesive PR100 is a clear, low-viscosity instant (cyanoacrylate) adhesive designed for fast handling strength in under 20 seconds and full cure in 24 hours. It is formulated for bonding difficult-to-bond substrates such as EPDM, polypropylene, and polyethylene when used with an appropriate primer, and dispenses from a flexible bottle for either precise drops or a steady bead.
3M 7100039200 Includes
- (1) 3M Scotch-Weld Plastic & Rubber Instant Adhesive PR100, 500 g Bottle
3M 7100039200 Features
- Clear, low-viscosity instant adhesive (cyanoacrylate)
- Fast handling strength in under 20 seconds; full cure in 24 hours
- Formulated for difficult-to-bond substrates such as EPDM, polypropylene, and polyethylene with appropriate primer
- Flexible bottle dispensing supports pinching for drops or squeezing for a steady bead
- High overlap shear strength (2100 psi)
- Self-leveling viscosity; 100 cps at room temperature
- Indoor/Outdoor use
- Maximum operating temperature 180 Degree Fahrenheit (82 Degree Celsius)
3M 7100039200 Specifications
| Brand | 3M |
| Series | Scotch-Weld |
| Adhesive Type | Instant Adhesive |
| Chemical Type | Cyanoacrylate |
| Color | Transparent (Clear) |
| Physical Form | Liquid |
| Container Type | Bottle |
| Container Size | 500 g (17.64 oz) |
| Net Weight | 500 g (1.0 lb) |
| Viscosity | Self-leveling |
| Viscosity Range (cps) at Room Temperature | 100 |
| Work Time | <20 Seconds |
| Set Time | 10 to 30 Second |
| Full Cure Time | 24 Hours @ 72 F (22 C) |
| Shear Strength | 2100 psi |
| Maximum Operating Temperature | 180 Degree Fahrenheit (82 Degree Celsius) |
| For Use On | EPDM Rubber |
| Recommended Applications | Gasket attachment; small joint assembly; jewelry assembly; orthopedics and footwear |
| Indoor/Outdoor | Both |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









