Description
Description
3M 7000046125 Description
Scotch-Brite Radial Bristle Disc features molded, flexible bristles with 3M ceramic abrasive grain to deliver fast cutting and consistent finishing at up to 35,000 rpm on metals and other materials. Ideal for stripping, deburring, blending, polishing, and cleaning in tight areas.
3M 7000046125 Includes
- (192) - 3M 7000046125 Radial Bristle Disc, 35,000 rpm, 9/16 in Diameter, P400 Grit, Blue
3M 7000046125 Features
- 9/16 in diameter, P400 grit for fine finishing
- Flexible bristles provide more surface contact than wire brushes
- Ceramic abrasive grain maintains cut and lasts longer than conventional abrasives
- Rated up to 35,000 rpm
- Blue color identification; center-hole attachment
- Ideal for stripping, deburring, blending, polishing, and cleaning
3M 7000046125 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Manufacturer | 3M |
| Diameter | 9/16 in |
| Thickness | 1/16 in |
| Grit | P400 (400) |
| Color | Blue |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 35,000 rpm |
| Bristle Type | Type A (Angled) |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Material | Plastic |
| Center Hole Diameter | 0.06 in |
| Product Form | Disc |
| Pack Quantity | 48 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




