Description
Description
3M 7000046182 Description
Scotch-Brite radial bristle disc with 3M ceramic abrasive grain and flexible molded bristles for aggressive cleaning and finishing. Designed to remove paint, rust, adhesives, and surface contaminants while maintaining consistent cut and finish over the life of the disc.
3M 7000046182 Includes
- (40) Scotch-Brite Radial Bristle Disc
3M 7000046182 Features
- Ceramic abrasive grain provides aggressive cutting and consistent finish
- Flexible molded bristles conform to contours and complex parts
- Wire filament free design helps improve safety versus wire brushes
- Bristle spacing helps resist loading on high loading substances
- Suitable for stripping deburring blending finishing polishing and cleaning
- Works on aluminum brass bronze carbon steel cast iron and stainless steel
- Maximum speed 20000 rpm
3M 7000046182 Specifications
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter | 3 in |
| Overall Thickness | 0.375 in |
| Center Hole Diameter | 0.37 in |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Grit | P360 |
| Bristle Type | Type C Curved |
| Product Color | Lime |
| Material | Plastic |
| Application | Cleaning Finishing |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Case Quantity | 40 each |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



