Description
Description
3M 7000046126 Description
3M Scotch-Brite Radial Bristle Disc uses molded, abrasive filled bristles with 3M ceramic abrasive grain to provide consistent cutting and a conformable action for cleaning and finishing tasks. Designed to remove paint, stains, adhesives, rust, heavy oxides, and surface contaminants while requiring less pressure than wire brushes.
3M 7000046126 Includes
- (192) Scotch-Brite Radial Bristle Disc
3M 7000046126 Features
- Recommended for stripping, deburring, blending, finishing, polishing, and cleaning
- Proprietary 3M ceramic abrasive grain delivers aggressive cutting and consistent finish quality
- Flexible, conformable bristles require less pressure than wire brushes and conform to contours
- Molded, abrasive filled bristles remove coatings efficiently with less pressure than wire brushes
- Ideal bristle spacing helps with high loading substances to maintain performance
- Wire filament free design improves safety versus wire brushes
- Fast running disc for removal of paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants
3M 7000046126 Specifications
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Application | Cleaning, Finishing |
| Bristle Type | Type A (Angled) |
| Product Color | Pink |
| Overall Diameter | 0.563 in |
| Overall Thickness | 0.063 in |
| Center Hole Diameter | 0.06 in |
| Maximum Speed | 35000 rpm |
| Material | Plastic |
| Case Quantity | 192 each per case |
| Inner Pack Quantity | 48 per carton |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



