Description
Description
3M 7000133682 Description
3M Highland vinyl insulated ring terminals provide a secure ring connection that fits around a #6 stud and cannot be removed unless the mounting screw is removed. Designed for AWG 22 to 18 wire, the butted seam barrel and funnel designed PVC sleeve support reliable performance and easy wire insertion.
3M 7000133682 Includes
- (10) - 3M 7000133682 Highland Vinyl Insulated Ring Terminal RV18-6Q, AWG 22-18
3M 7000133682 Features
- Vinyl insulated butted seam barrel helps ensure a secure fit and reliable performance
- Funnel designed polyvinyl chloride sleeve supports easy wire insertion
- Standard style ring tongue fits around the stud for a secure connection
- Electrolytic copper construction for good conductivity with tin plating for corrosion resistance
- Withstands operating temperatures from -40 to 221 Degree Fahrenheit (-40 to 105 Degree Celsius)
- 600V rated for building wire and 1000V for signs fixtures or luminaires
- UL Listed, CSA Certified, and RoHS 2011/65/EU compliant
- 25 per bag
3M 7000133682 Specifications
| Terminal Type | Ring |
| Terminal Style | Standard |
| Stud Size | #6 |
| Wire Range | 22 to 18 AWG |
| Insulation Material | Vinyl |
| Barrel Style | Butted |
| Maximum Recommended Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Operating Temperature | 221 Degree Fahrenheit |
| Minimum Operating Temperature | -40 Degree Fahrenheit |
| Overall Length | 0.8 in |
| Overall Width | 0.25 in |
| Barrel Inside Diameter | 0.07 in |
| Maximum Insulation Outer Diameter | 0.145 in |
| Color | Red |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
