Description
Description
3M 7100292218 Description
3M Versaflo S Series replacement hood provides head, face, neck and shoulder coverage and helps protect eyes and face from liquid splash and low energy flying particles. Lightweight versatile and easy to maintain, it is designed for use with compatible Versaflo powered air and supplied air respirator systems.
3M 7100292218 Includes
- (10) 3M Versaflo Replacement Hood with Inner Collar S-605-10
3M 7100292218 Features
- Designed to work with certain 3M Versaflo Powered Air and Supplied Air Respirator Systems
- Provides head face neck and shoulder coverage from dust and paint spray
- Helps protect eyes and face from liquid splash and low energy flying particles and dust
- Good field of view
- Lightweight and easy to maintain
- Accessory options available for premium hood configurations
3M 7100292218 Specifications
| Product Number | S-605-10 |
| Series | S-Series |
| Headgear Type | Hood |
| Color | White |
| Case Quantity | 10 Each per Case |
| Case Shipping Weight | 4.054999866951025 lbs |
| Case Length | 16.4 in |
| Case Width | 14.2 in |
| Case Height | 6.8 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



