Description
Description
3M 7010309325 Description
Scotch-Brite SC Surface Conditioning Belt is a durable nonwoven belt engineered for detail work such as blending, cleaning, contour finishing, deburring, fine finishing, and producing straightline brushed finishes on a variety of metals.
3M 7010309325 Includes
- (10) Surface Conditioning Scrim Backed Belt
3M 7010309325 Features
- Nonwoven surface conditioning belt for cleaning, blending, deburring, and finishing
- Reduced loading and heat build up for extended operating time
- Reinforced scrim backing and open web construction for flexibility over contours and edges
- Conformable abrasive helps maintain contact on complex shaped parts for manual or robotic finishing
- Coarse grade aluminum oxide abrasive for consistent surface conditioning results
- Helps remove surface imperfections including grind lines, mill marks, and small burrs
- Designed for use on file belt sanders, inline sanders, and manual backstand tools
3M 7010309325 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Belt |
| Product Number | SC-BS |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Coarse |
| Backing Material | Scrim |
| Overall Width | 1.5 in |
| Overall Length | 60 in |
| Color | Brown |
| Wet or Dry | Dry |
| Substrate | All Metal |
| Applications | Cleaning, Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Case Quantity | 10 belts per case |
| Package Length | 16.6 in |
| Package Width | 16.5 in |
| Package Height | 5.0 in |
| Package Gross Weight | 3.8117925131765333 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



