Description
Description
3M 7010029000 Description
Dual action light duty scrub sponge designed for cleaning delicate surfaces. Helps clean without scratching or marring most surfaces including ceramic and glass.
3M 7010029000 Includes
- (20) Scotch-Brite Light Duty Scrub Sponge 63
3M 7010029000 Features
- Dual action design with a light duty scouring pad on one side and a cellulose sponge on the other
- Cellulose sponge wipes up spills and messes and carries cleaning solutions to the surface
- Light duty aggressiveness for delicate surface cleaning
- Typical applications include stainless steel, glass, ceramic, fine china, porcelain, countertops, and non stick surfaces
- Dishwasher safe for easy cleaning and reuse
3M 7010029000 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Type | Scrub Sponge |
| Aggressiveness | Light Duty |
| Application | Commercial Kitchen Cleaning |
| Commercial Kitchen Cleaning | Pot and Pan Cleaning |
| Cleaning Area | Bathrooms, Kitchen/Dining, Office Space/Classrooms |
| Overall Length | 6.1 in |
| Overall Width | 3.6 in |
| Overall Thickness | 0.7 in |
| Product Color | White, Yellow |
| Color Family | Multi-color |
| Shape | Rectangular |
| Material | Cellulose, Fiber, Mineral, Resin |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Third Party Certification | HACCP International |
| Quantity | 20/case |
Toolup Part # :
848978
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.





