Description
Description
3M 7100138340 Description
Scotch-Brite Radial Bristle Brush Replacement Discs are designed to refill or expand the width of a Scotch-Brite Radial Bristle Brush. Molded bristles filled with 3M ceramic abrasive grain blend deliver consistent finishing, cleaning, polishing, and deburring with minimal pressure.
3M 7100138340 Includes
- (70) Radial bristle brush replacement disc
3M 7100138340 Features
- Molded abrasive filled bristles clean, finish, polish, and deburr
- Additional discs allow for a greater range of brush widths
- 3M ceramic abrasive grain blend helps deliver consistent finish quality throughout disc life
- Cleans with minimal pressure
- Flexible bristles produce uniform finishes around protrusions, detail grooves, patterns, and hard to reach areas
- Contains no wire filaments for improved safety
3M 7100138340 Specifications
| Brand | Scotch-Brite |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter | 8 in |
| Overall Width | 1 in |
| Grit | 80 |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Bristle Type | Type S Straight |
| Color | Yellow |
| Application | Cleaning, Finishing |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| UPC | 48011331768 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
