Description
Description
3M 7000046203 Description
The Scotch-Brite SF Finishing and Deburring Wheel is a convolute non-woven wheel designed to balance burr removal with a refined finish. Silicon carbide mineral cuts fast while the open nylon construction helps resist loading for longer service life.
3M 7000046203 Includes
- (3) Scotch-Brite SF Finishing and Deburring Wheel, 8 in x 1 in x 3 in, Medium, Gray
3M 7000046203 Features
- Convolute wheel design balances deburring and finishing
- Soft and conformable to help reduce gouging or marring
- Silicon carbide mineral cuts sharp and fast for efficient material removal
- Open non-woven nylon construction helps minimize loading and extend wheel life
- Suitable for use with bench and pedestal grinders
- Resin bond helps provide heat resistance as the wheel wears
3M 7000046203 Specifications
| Product Type | Finishing and Deburring Wheel |
| Sub Brand | Scotch-Brite |
| Form Type | Convolute/Deburring |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Medium |
| Density | 8 |
| Overall Diameter | 8 in |
| Face Width | 1 in |
| Center Hole Diameter | 3 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Maximum Speed | 4500 rpm |
| Color | Gray |
| UPC | 50048011331862 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

