Description
Description
3M 7000006089 Description
3M Scotchfil Electrical Insulation Putty is a self-fusing, electrical-grade mastic tape designed to insulate and seal irregular surfaces such as fittings and valves. It can be stretched or wrapped to insulate connections up to 600V and operates in temperatures from 32 to 176 F (0 to 80 C).
3M 7000006089 Includes
- (12) Electrical Insulation Putty Roll
3M 7000006089 Features
- Electrical insulation putty in flexible tape form for sealing and insulating
- Self-fusing and self-sticking mastic adhesive for conforming to irregular shapes
- Helps insulate connections up to 600V
- Non-corrosive mastic adhesive
- Operating temperature range: 32 to 176 F (0 to 80 C)
- 125 mil (0.125 in) thick tape for robust coverage
- UV resistant
- RoHS 2011/65/EU compliant
- 5-year shelf life from date of manufacture
3M 7000006089 Specifications
| Product Type | Mastic tape |
| Tape Type | Sealing and Insulating Mastic |
| Adhesive Material | Mastic |
| Color | Black |
| Overall Width | 1.5 in |
| Overall Length | 60 in |
| Total Thickness | 3.175 mm |
| Dielectric Strength | 22000 V/mil |
| Operating Temperature | 32 to 176 F (0 to 80 C) |
| UV Resistant | Yes |
| Self-sticking | Yes |
| Shelf Life | 5 Year |
| Rolls per Case | 12 |
| Part Number | SCOTCHFIL-PUTTY |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









