Description
Description
3M 7000036237 Description
The 3M Scotchlok STK-1 Durable Metal Terminal Kit provides a rugged, compartmented organizer filled with common low voltage termination supplies for electrical work. The metal case helps protect and organize an assortment of insulated terminals, cable ties, a TH-440 crimp tool, and an STD-0-9 tape dispenser for use in demanding environments.
3M 7000036237 Includes
- (1) 3M Scotchlok STK-1 Durable Metal Terminal Kit
- (650) Insulated terminals assortment (rings, forks, butt connectors, disconnects)
- (200) Cable ties
- (1) TH-440 crimp tool
- (1) STD-0-9 tape dispenser
3M 7000036237 Features
- Durable metal kit with rugged frame and compartmented organizer
- Assortment of popular low voltage termination products for maintenance and electrical work
- Includes insulated terminal assortment plus cable ties, crimp tool, and tape dispenser
- Terminals are RoHS 2011/65/EU compliant
- Red kit color for quick identification
3M 7000036237 Specifications
| Part Number | STK-1 |
| Brand Family | Scotchlok |
| Product Type | Terminal kit |
| Kit Material | Metal |
| Color | Red |
| Maximum Recommended Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Insulation Outside Diameter | 0.145 in |
| Maximum Insulation Outer Diameter | 3.7 mm |
| Overall Width | 10.5 in |
| Overall Length | 363.2 mm |
| RoHS Compliance | RoHS 2011/65/EU compliant |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



