Description
Description
3M 7100169191 Description
Temflex 165 is a multi-purpose, flame-retardant PVC vinyl electrical tape for general insulation and color coding; 3/4 in x 60 ft brown rolls, 6 mil thickness, rated 600V with 0–90°C temperature range.
3M 7100169191 Includes
- (1) Vinyl Electrical Tape Rolls
3M 7100169191 Features
- Multi-purpose PVC vinyl electrical insulating tape
- Flame-retardant and conformable
- Resists abrasion, moisture, alkalis, solvents and acids
- Rated to 600 V
- Operating temperature range 0°C to 90°C
- 6 mil total thickness
- 3/4 in (19 mm) width, 60 ft (18.3 m) length
- UL Listed and CSA Certified
- Rubber-based adhesive
- No solvents used in manufacturing
3M 7100169191 Specifications
| Brand | Temflex |
| 3M Product Number | 165 |
| Color | Brown |
| Width | 0.75 in (19 mm) |
| Length | 60 ft (18.0 m) |
| Thickness | 0.006 in (0.15 mm) |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | PVC |
| Voltage Rating | 600 V |
| Dielectric Strength | 40 kV/mm |
| Elongation at Break | 200% |
| Flame Retardant | Yes |
| Operating Temperature | 0°C to 90°C (32°F to 194°F) |
| Shelf Life | 5 Years |
| UPC | 076308925703 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
